Levnější půjčky přibývají

18.01.2014 23:08

V minulosti nabízely tzv. levné půjčky především nebankovní společnosti. Nyní na toto pole vstoupily i banky a předhánějí se, která z nich vám poskytne půjčku levněji. Jistě znáte slova: „Přeneste svoji půjčku k nám a my vám snížíme splátky, úrok …“ a podobně. Levnější půjčky nabízejí většinou banky, které vstoupily na finanční scénu teprve nedávno a snaží se získat klienty. Doba je pro tuto změnu výhodná, protože lidé nechtějí platit nejrůznější poplatky původním bankám, a tak na nabídky výhodných podmínek a levnějších produktů slyší.

Nabízeny jsou i nejrůznější benefity

V porovnání se zbytkem Evropy jsou u nás  půjčky  drahé. Mají především vysokou úrokovou sazbu a ještě jsou v nich zahrnuty značně předražené poplatky. Přitom finanční ústavy vydělávají dost i s nižšími úroky. Staré i nové banky nabízejí klientům různá zvýhodnění a odměny. Například klientům, kteří po celý rok spláceli bez problémů svou půjčku, je vracena část úroků, odpouštěny splátky nebo je snížena úroková sazba.

Nově nabízeným produktem je konsolidace úvěrů

Novinkou v bankovní i nebankovní oblasti se stala konsolidace úvěrů, která sice půjčku nezlevní, ale sníží splátky. Pokud současně získáte i nižší úrokovou sazbu, může být nová půjčka opravdu levnější. Ještě před rozhodnutím konsolidovat si však zjistěte, zda u refinancovaných úvěrů nejsou tak vysoké sankce za předčasné splacení, že by se konsolidace nemusela vyplatit. Konkurence zde sehrává velkou roli, proto se mnohé úvěry poskytují bez postihů za předčasné splacení.

Pozor na formulaci výhodného úroku

Výhodný nabízený úrok však nemusíte dostat. Nabízená půjčka nebo úvěr mohou mít úrok s kouzelným slovíčkem „od“. Nejnižší úroky jsou podmíněny tak, že bývají pro většinu zájemců nedostupné. Výše úroku se odvíjí od bonity klienta nebo údajů v registrech dlužníků. Zájemci o půjčky se pak v nabídkách ztrácejí, a proto je potřeba vybírat opatrně. Poskytovatel by měl mít jasné a přehledné podmínky, tak, abyste věděli, kdy, jak a za co platíte. Tím se vyhnete i skrytým poplatkům a dalším nástrahám, které u některých „levných půjček“ mohou na žadatele číhat.